Co to jest powięź?
Powięź jest tkanką łączną otaczająca nasze całe ciało (rys.1), wszystkie nasze mięśnie i narządy wewnętrzne. Każde napięcie mięśniowe przenoszone jest na otaczającą je powięź, przez kolejne jej połączenia siła przenosi się nawet na odległe części naszego ciała. Ta zależność miedzy pracą mięśni a napięciem powięzi ma bardzo ważną rolę – wpływa na koordynację ruchów, kolejność i siłę ich napięcia.
Powięzi wpływają na nasz ruch i postawę
Często słyszysz że się garbisz? Próbowałeś siedzieć prosto, ale po minucie wracasz do swojej zwykłej zgarbionej sylwetki? Dzieje się tak nie dlatego, że twoje mięśnie są za słabe, ale dlatego że prostując się walczysz z napięciem własnych przykurczonych tkanek (rys 2). Terapeuta jest w stanie swoimi rękoma znaleźć i rozluźnić napiętą tkankę ułatwiając tym samym prawidłową postawę, zwiększając skuteczność wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń. Ponieważ jak już wspomniałam powieź bierze udział w propriocepcji (czucie głębokie, dzięki któremu czujemy jak ustawione są kończyny czy tułów bez kontroli wzroku), terapia pozwala na lepsze czucie własnego ciała a więc płynniejszy i bardziej skoordynowany ruch.
Terapia powięziowa bazuje na naszych naturalnych mechanizmach homeostazy i samoleczenia. Przykładem takich odruchów jest spontaniczna potrzeba rozciągania (szczególnie po dłuższym bezruchu) jest choćby ziewanie i przeciąganie.