Nasz kręgosłup zbudowany jest z wielu różnych struktur. Większość z nich może być powodem bólu np. uszkodzony dysk, zmieniony chorobowo staw, nadmiernie napięte mięśnie. Najważniejsze dla efektów leczenia jest jednak co spowodowało taką zmianę? Co powinniśmy zrobić aby umożliwić organizmowi regenerację uszkodzonych tkanek? Możliwości regeneracji naszego organizmu są najczęściej niedoceniane. Aby do tego doszło musi być spełniony jeden podstawowy warunek – nasz kręgosłup musi być sprawny mechanicznie, mięśnie które go otaczają i nim poruszają muszą być silne i elastyczne – i co ważne – mieć dobrą koordynację.
Mięśnie stabilizujące kręgosłup to mięśnie biegnące od kręgu do kręgu (rys. 1), ale także głębokie mięśnie brzucha, przepona czy mięśnie dna miednicy (wpływające na ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej rys.2). Mają one zdolność nacięcia tonicznego (napięcie o niewielkim natężeniu, ale możliwe do utrzymania w długim okresie czasu) odpowiadają za ruch pomiędzy poszczególnymi segmentami kręgosłupa. Wyobraź sobie, że któreś z tych mięśni przestaje działać. Tkanki wokół i pomiędzy są narażone na nadmierne rozciąganie lub ucisk. Jeśli ta sytuacja powtarza się wielokrotnie tkanki zaczynają degenerować i boleć. Aby zatrzymać ten proces niezbędne jest przywrócenie prawidłowej pracy kręgosłupa.
Duże mięśnie działające na kręgosłup powinny być w równowadze. Jeśli któraś z grup mięśniowych jest osłabiona a druga nadmiernie napięta kręgosłup będzie nieustannie przeciążany z jednej strony. Przykładem może być nadmierne napięcie mięśni grzbietu w stosunku do mięśni brzucha (rys. 3), ale ta sytuacja może dotyczyć wszystkich mięśni tułowia (skośnych brzucha, czworobocznego lędźwi itd.)
Wszyscy wiemy że nie ma cudownych leków – poza jednym wyjątkiem – dobrze dobrane ćwiczenia. Co rozumiemy przez odpowiednio dobrane ćwiczenia? Każdy z nas ma inną budowę, każdy też porusza się w określony sposób, dolegliwości mogą mieć różne podłoże - dlatego też ćwiczenia dla każdego będą trochę inne – nie ma jednego zestawu ćwiczeń odpowiedniego dla wszystkich.
Jeśli masz dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa ogromne znaczenie będzie miało funkcjonowanie miednicy, bioder czy odcinka piersiowego. Nasz organizm nie rozpoznaje pojedynczych mięśni ale całe łańcuchy, które wykonują jakiś określony ruch. Dlatego też jeśli prostujesz kręgosłup a twój odcinek piersiowy jest sztywny organizm poradzi sobie np. zwiększając wyprost w odcinku lędźwiowym. Strategia jest skuteczna (jesteś wyprostowany) ale długofalowym skutkiem będzie przeciążenie mięśni prostujących odcinek lędźwiowy i podrażnienie struktur tej okolicy (patrz rys. 4).
Ustalenie jakie ćwiczenia są odpowiednie akurat dla Ciebie wymaga doświadczenia i wiedzy, dlatego warto zainwestować w wizytę u specjalisty zamiast próbować na własną rękę ćwiczenia z internetu. Dodatkowo terapeuta może użyć technik innych terapii aby przyśpieszyć proces leczenia czy tez ułatwić Ci wykonywanie ćwiczeń. Sprawdź czy dany terapeuta ma odpowiednie kwalifikacje tj. dyplom metod takich jak PNF, Muscle balance czy Kinetic control. Trening kręgosłupa jak każdy inny wymaga czasu i powtarzania. Największą zaletą ćwiczeń jest fakt, że efekty są długotrwałe i że możesz pomóc sobie sam!